Twitch Detaylı Anlatım | Android ve iOS Oyun Hileleri
home Genel Bilgiler Twitch Detaylı Anlatım

Twitch Detaylı Anlatım

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda  twitch yayın yapmak hakkında detaylı bilgi vereceğiz sitemizde twitch ile alakalı ;
twitch lol, twitch yayın yapma, lolking twitch canlı yayın yapma, twitch zeon, twitch pintipanda, twitch izleyici hilesi, twitch bağış rekoru, twitch abone olma hilesi, twitch izleyici botu, twitch bağış butonu, twitch bedava sub olma,
twitch bağış hilesi, twitch viewer bot hakkında bilgiler vermiştik. Bu konuları sitemizin arama kısmından bulabilirsiniz.

Twitch Nasıl Kullanılır ?

Twitch

Eskiden belli başlı oyun sitelerinin yayımladığı video kayıtlarına son dönemde canlı yayın bağlantıları da eklendi. Gün geçtikçe artan internet hızının oyuncular açısından bir getirisi de canlı yayın yapabilme olanağı oldu. Artık insanlar çok uçuk zahmetlere katlanmadan, oturdukları yerden canlı yayın yapabilme imkanına sahipler. Canlı yayın için en doğru adreslerden birisi de şüphesiz ki Twitch.

İyi ama nasıl  yayın yapılır ? Yayın yapmak için ne gereklidir ?

Twitch nedir ?

Twitch kendisini dünyanın en büyük oyuncu platformu olarak tanımlıyor. Yetkililerine göre ayda yirmi milyondan fazla insan Twitch’e giriş yapıp ya video seyrediyor ya da oyunlar hakkında sohbet ediyor. Öyle ya da böyle her kullanıcı bu platforma irili ufaklı katkılarda bulunuyor. Sizde canlı yayınlarınızla ziyaretçilere keyifli anlar yaşatmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey ücretsiz Twitch hesabını edinmek.

Söz konusu platform için bayat tanımlamalarından sonra gelelim hesap açmaya… tr.twitch.tv adresine giriyoruz ve sağ üst tarafta bulunan ‘Kayıt ol’ butonuna tıklatıyoruz. Kullanıcı adı, şifre, doğum tarihi ve e-mail girdikten sonra kayıt işlemimiz tamamlanıyor. Kayıt olduktan sonra direk Twitch’e giriş yapmış da olsanız, mail adresinize gelen onaylama bağlantısına tıklasanız iyi edersiniz.

Nasıl canlı yayın yapabilirsiniz ?

Şimdi canlı yayın yapmak için gerekli olan konulara bakalım. Doğru dürüst bir yayın yapabilmek için (örneğin 720p) Tvitch, i5 2500K 3.3 GHz ya da eş değer bir AMD işlemcisi ile 8 GB raminiz olması gerektiğini söylüyor. Ekran kartınız canlı yayın için pek bir önem teşkil etmese de, işlemci ve rami desteklemesi açısından ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

Sistemim tamam, hazırım diyorsanız canlı yayın için broadcast yazılımlarından birisine ihtiyacınız olduğunu söyleyeyim.( XSplit, FFSplit, Wirecast gibi…) Bir çok broadcast programı Twitch hesapları ile doğrudan bağlantı kurabiliyor. Ben ise bu programlardan XSplit’i deneyip, sizlere aktarmaya çalışacağım.

Xsplit

xsplit1

www.xsplit.com adresine gidiyoruz ve Download Latest Version butonuna tıklatarak yayın yapacağımız yazılımı indiriyoruz. (İndirdiğim sürüm 1.2.1303.0101 36mb). Program inerken www.xsplit.com/#registerBox adresinden xsplit için de bir hesap alıyoruz  (Hesap ücretsiz olsa da program ücretlidir. Xsplit hesabı mail aktivasyonu gerektirir.) Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra tabii ki programı açıp az önce aldığımız hesapla giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra Broadcast sekmesinden Add Channel‘a gelerek Tvitch kanalımızı ekleyeceğiz. Add Channel’a tıklattıktan sonra Tvitch/Justin.tv seçeneğini seçiyoruz. Twitch üzerinden aldığınız hesap için bir kullanıcı adı ve şifre girmiştiniz. Şimdi onları burada kullanacağız. Tvitch kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz. Şifre girdikten sonra Stream Key‘i boş bırakabilirsiniz.

 

xsplit2Xsplit3

Bilgileri girdikten sonra onaylamadan önce sağ taraftan ‘test bandwidth‘e tıklatarak bağlantınızı test edin. Test ekranında ‘Show Details‘e tıklatarak testin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. ‘Your bandwidth to server is probably not sufficient.’ gibi bir uyarı alırsanız bu bağlantı hızınızın canlı yayın için yeterli olmayacağını gösterir. Çözüm olarak ses bitrate’ini düşürebilir ve maksimum video bitrate’ini 1024 kbps’nin altına çekebilirsiniz. Bahsettiğim bu uyarıyı aldığınız zaman ayarları kısmak için yapmanız gereken şey, test butonuna tıklattığımız ekranda bulunan bölümleri değiştirmek.

 

Xsplit_kullanim

 

 

Bağlantı hızınızın yeterli olduğunu anlamak için test yaptığınız ekranın sağ üst bölümünde ‘yeşil ışık’ görmeniz gerekir. Bu ışığı görene ayarları sürekli düşürüp tekrar tekrar test yapın.

Tüm pencereleri onayladıktan sonra kanalımızı eklemiş olacağız. Tekrar Broadcast sekmesine geldiğimizde bu defaLocal Streaming’in üzerinde biraz önce eklediğimiz kanalı göreceğiz. Bu kanalın üzerine tıklıyoruz.

Buraya kadar ne yaptık ?

Şunuda açıkça söylemek isterim Xsplit programının deneme sürümünde belli başlı yayınlar yapabiliyorsunuz ve oyun yayını buna dahil değil. Şu adreste de görebileceğiniz gibi oyun yayını yapabilmek için 15$ ödeyip lisans almanız gerekiyor. Hangi programa para ödedik ki diyorsanız, Xsplit için de bildiğiniz yöntemleri kullanabilirsiniz. Ancak imkanınız varsa programı satın almanız sizin faydanıza olacaktır.

Ayrıca aşağıdaki adımlara dikkat edelim

Programı deneme sürümünden çıkardıktan sonra oyun yayınına başlamak için öncelikle yayın yapacağınız oyunu çalıştırmanız gerekiyor. Oyunu çalıştırdıktan sonra alt+tab yaparak küçültüyoruz ve Xsplit üzerinden Broadcastsekmesine tıklayıp daha önce eklediğimiz kanalı seçiyoruz. Seçtiğimiz andan itibaren program canlı yayına başlayacaktır. Canlı yayında olduğunuzu yukarıdaki kırmızı yazılardan anlayabilirsiniz. Xsplit yayına başlar başlamak kanal bağlantısını clipboard‘a alır. Bu da demek oluyor ki yayına başladıktan sonra istediğiniz bir yere ctrl+v yaparak kanal bağlantınızı yapıştırabilirsiniz. Kanalınızın bağlantısını çevrenizle paylaşmanız için oldukça iyi bir yöntem olduğunu söylemeliyim.

Yayına başladık ancak oyun ekranı yayında değil ? Ne yapmalı ? Oyun ekranının yayına alınması için oyunu çalıştırdıktan sonra File sekmesine gelip Add Game e tıklatarak açık olan oyunu seçmeniz gerekir. (Muhtemelen de sadece açık olan oyun gözükür.) Oyun seçildikten sonra aşağıdaki malzeme listenize eklenir ve bu listede yanındaki tik işareti seçili olduğu sürece oyun yayında kalır.

Twitch Ses ve Çözünürlük kalitesi

 

Twitch anlatim

Yayına başladıktan sonra Xsplit ekranındaki görüntü birebir kanalınıza aktarılır. Dolayısıyla kanalda neler gösterdiğinizi Xsplit ekranından takip edebilirsiniz. Ekrana şöyle bir göz attınız ve örneğin oyun ekranının, kanal ekranından bir hayli küçük görüntülendiğini farkettiniz. Bunun gibi teknik detayları değiştirebilmek için öncelikle yayını durdurmanız gerekiyor. Yayın sırasında çözünürlük düşürme/yükseltme gibi işlemleri yapamıyoruz. Yayını durdurmak için yine Broadcast sekmesinden kanal ismine tıklayabilirsiniz. Yayını durduktan sonra, kanal çözünürlüğünü değiştirmek için View->Resolution sekmesini kullanabilirsiniz. Ayrıca farkedeceğiniz üzere framerate vb ayarlamaları da buradan yapabilirsiniz. View sekmesi Xsplit yayın penceresinin genel ayarlarını içerir. Kanala ait bitrate vb ayarları değiştirmek için Broadcast sekmesinden Edit Channel’a tıklatarak kanalınızı seçip tekrar Edit’a tıklatmanız gerekiyor. Edit ekranı, ilk başta kanal açarken karşılaştığınız ekranla aynı. Kanal ile ilgili tüm teknik ayrıntıları burada hazırlayacaksınız. Yapacağınız değişiklikler kanal görüntü ve ses kalitesini direk etkileyecektir. Anlamadığınız kısımları yorum kısımından bizlere ulaşarak iletebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir