TWRP Recovery Kullanarak Custom Rom Yükleme Kılavuzu

TWRP Recovery, android sistemleri bünyesinde kurtarma konsolu içeren yüklenebilir disk bölümü anlamına gelir. Sıradan recovery ekranına nazaran biraz daha kullanışlı ve kapsamlı olduğunu söylemekte mümkün. Zira sadece rootlu cihazlarda bu işlemi yapabileceğiniz için android üzerinde her türlü işlemi yapmanıza olanak sağlayan bir araç denilebilir.

TWRP Recovery kurulumu ile alakalı birçok yöntemde mevcut elbetteki. Bu yöntemler sitemizde her cihaz için farklı olduğu için ayrı ayrı konular halinde anlatılmaktadır. Cihazınıza twrp recovery yükleme işlemlerini yaptıysanız bu konu içerisinde TWRP recovery ile custom rom yükleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Bu yüklenebilir disk bölümü içerisinde android işletim sisteminizi fabrika ayarlarına döndürme, önbellek temizleme ve formatlama gibi özelliklerin yanı sıra .zip halinde custom rom yükleme işlevide mavcut. Bu işlev ile stock rom dışında Cyanogenmod, MIUI gibi custom romları kurabiliyorsunuz. Ağırlıklı olarak sektörde custom rom adı altında en çok ün yapmış olanlar Cyanogenmod ve MIUI’dir. Bu recovery mode‘un sadece rootlu cihazlar için mümkün olduğunu tekrar hatırlatmaktada fayda var. Cihazınızın nasıl rootlanacağını gene sitemiz üzerinden ilgili cihaz için açılmış olan root atma konusu içerisinden uygulayarak TWRP Recovery yüklemesinide tamamladıktan sonra buradan custom rom kurulum işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Custom Rom yükleme işlemleri sırasında cihazınıza bilgisayar üzerinden herhangi bir müdahalede bulunmazsınız. Sadece ihtiyacınız olan telefonunuzun sd kartıdır. Bilgisayar üzerinden kurmak istediğiniz custom rom dosyasını (zip uzantılı olmalı) indirip telefonun sd kartı içerisine kopyalamanız halinde işlemleri sadece birkaç dakika içerisinde sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Telefona rom dosyasının kopayalaması bitti ise aşağıdaki adımları takip ederek rom kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Tabi bu işlemi yapmadan önce cihazınızın şarj durumunu iyi olmasına dikkat edin. Siz her ihtimale karşı şarjı full yapınki yarı yolda bırakmasın.

Aşağıda resimli olarakta gösterildiği üzere ilk yapmanız gereken telefonu recovery mode’una almaktır. Bunun için ilgili cihazın recovery tuş kombinasyonunu araştırarak öğrenebilirsiniz. Çünkü her marka için farklıdır bu kombinasyonlar.

Recovery mode aldıktan sonra karşınıza gelen ekranda İNSTALL butonuna tıklayarak yükleme işlemini başlatınız.

Ardından cihaz sizden yüklemek istediğiniz .zip uzantılı dosyayı göstermenizi isteyecektir.

Akabinde sdcard içerisine atmış olduğunuz dosya yolunu tanımladıktan sonra alttaki kaydırma ekranını kaydırmanız halinde flashlama işlemi başlayacaktır.

İşlem tamamlanıncaya kadar herhangi bir müdahalede bulunmanız durumunda cihaz arızaları kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden kurulum tamamlanıncaya kadar sadece bekleyiniz. Cihaz içerisine rom yükleme işlemi tamamlandıktan sonra recovery mode ana ekranında bulunan Reboot butonuna tıklamanız halinde cihaz yeniden başlayacak ve yeni yüklemiş olduğunuz rom’un özelleştirme arayüzü karşınıza gelecektir.

Yükleme işlemini sorunsuz bir şekilde yaptınız ve cihaz açılırken bazı sorunlar çıkardı ise gene recovery modunu aktif ederek wipe bölümünde bulunan temizleme işlemlerinin tamamını uygulayınız. Bu TWRP ekranından gene aynı şekilde zip yükleme işlemleri ile GAPP dosyalarınıda flashlamanız gerekirse aynı adımları takip ederek yapabilirsiniz. Başka flashlama işlemleride zira aynı şekilde yapılmaktadır…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*